ru en

List of registered participants for the conference
as for June 27, 2022

Honorary Presidium and Co-Chairs
Ulugbek Begaliev
IntUIT and IAEEE
Kyrgyzstan
Akymbek Abdykalykov
KSUCTA n.a. N.Isanov
Kyrgyzstan
Marat Abdybaliev
OJSC "Promproekt" (Design Institute)
Kyrgyzstan
Ruslan Sarymsakov
Association of Hotel and Restaurant Business of the Kyrgyz Republic
Kyrgyzstan
Askatbek Sydykov
Institute of Earthquake Resistant-Construction and Engineering Design of the Gosstroy of the Kyrgyz Republic
Kyrgyzstan
Eraly Shokbarov
JSC "KazNIISA", BOSS CIS
Kazakhstan
Ivan Vedyakov
TSNIISK n.a. V.A. Kucherenko, JSC “RC “Construction”, RAEE
Russia
Shamil Khakimov
JSC "TOSHUYJOYLITI"
Uzbekistan

Foreign participants
Svetlana Brzev
University of British Columbia
Canada
Mustafa Erdik
Bogazici University
Turkey
Akira Wada
Japan Society of Seismic Isolation
Japan
Aleksandr Bubis
RIBS n.a. V.A. Kucherenko (TSNIISK) JSC “RC “Construction”, RAEE
Russia
Fahraddin Gabibov
Azerbaijan Research Institute of Construction and Architecture
Azerbaijan
Mark Bresler
MAURER SPS GmbH
Germany
Pulod Aminzoda
Institute of Geology, Earthquake Engineering and Seismology, NAS of Tajikistan
Tajikistan
Jasulan Omarov
JSC “KazNIISA”
Kazakhstan
Gani Temiraliuly
JSC "KazNIISA", BOSS CIS
Kazakhstan
Igor Timchenko
Ltd "Progresi"
Georgia
Roman Vodopyanov
LIRALAND_KZ
Russia
Mirken Abakanov
JSC “KazNIISA”
Kazakhstan
Mark Klyachko
ANO "RADAR"
Russia
Alexei Kolesnikov
Ltd. "LIRA soft"
Russia
Zhasulan Omarov
JSC “KazNIISA”
Kazakhstan
Begman Kulbaev
JSC "KazNIISA", BOSS CIS
Kazakhstan
Abdulhamid Ulker
Ulker Engineering Ltd
Turkey
Arzu Zeynalov
Ltd. "GeoEngineering"
Azerbaijan
Kenzhebek Akmalaiuly
Satbayev University
Kazakhstan
Alexander Strom
JSC "Institute Hydroproject"
Russia
Victor Mikhailov
TsNIIP of the Ministry of Construction of Russia
Russia
Nigmat Shaumarov
Tashkent State Transport University
Uzbekistan
Olimbek Davronov
Yeoju Technical Institute in Tashkent
Uzbekistan
Ilnur Gizyatullin
TSNIISK n.a. V.A. Kucherenko, JSC “RC “Construction”,
Russia
Ivan Lobodenko
Scientific and Engineering Centre for Nuclear and Radiation Safety
Russia
Amra Esenov
Scientific and Engineering Centre for Nuclear and Radiation Safety
Russia
Evgenyi Bugaev
Scientific and Engineering Centre for Nuclear and Radiation Safety
Russia
Luiza Fikhieva
Scientific and Engineering Centre for Nuclear and Radiation Safety
Russia
Olga Nesterova
Saint Petersburg State University of Architecture and Civil Engineering (SPbGASU)
Russia
Zhanna Ivanova
Emperor Alexander I St. Petersburg State Transport University
Russia
Galina Bogdanova
Emperor Alexander I St. Petersburg State Transport University
Russia
Ilya Rashchektaev
Emperor Alexander I St. Petersburg State Transport University
Russia
Saulet Shayakhmetov
Satbayev University
Kazakhstan
Nikolai Sinotov
JSC "NIPIGAZ"
Russia
SAID-MAGOMED Dukhaev
LLC "SAPEiO"
Russia
Dmitry Bondarev
"CVS" LLC
Russia
Aleksandr Anushchenko
"CVS" LLC
Russia
Sinan Akkar
Turk Reinsurance Inc.
Turkey
Aliy Bespaev
JSC "KazNIISA"
Kazakhstan
Ruslan Pogrebnyak
LLC "Pogrebnyak and Partners"
Russia
Mikhail Rodkin
Institute of Earthquake Prediction Theory and Mathematical Geophysics RAS
Russia
Leonid Bogomolov
Institute of Marine Geology and Geophysics RAS
Russia
Victor Dosenko
International Transport Academy
Russia
Maxim Dosenko
St. Petersburg Mining University
Russia
Natalya Silacheva
Institute of Seismology, Ministry for Emergency Situations of the Republic of Kazakhstan
Kazakhstan
Aigul Danabayeva
Institute of Seismology of the Republic of Kazakhstan
Kazakhstan
Abdukhamit Abdujabarov
Tashkent State Transport University
Uzbekistan
Yury Manshtein
KB Electrometry
Russia
Khadzhimurad Omarov
Transproekt
Russia
Zagid Khuchbarov
Mostotryad-99
Russia
Dmitryi Safonchik
Yanka Kupala State University of Grodno
Belarus
Bakhtiyor Mirzakhmedov
MASSHTAB
Uzbekistan
Alexander Kultsep
CVS
Russia
Erik Besimbaev
Satbayev University
Kazakhstan

Participants from Kyrgyzstan
Abylov Niyazbek
State Expertise Department of the Gosstroy KR
Kyrgyzstan
Ulukbek Matisakov
State Expertise Department of the Gosstroy KR
Kyrgyzstan
Erns Shaimbetov
State Expertise Department of the Gosstroy KR
Kyrgyzstan
Murat Mailiyakov
State Expertise Department of the Gosstroy KR
Kyrgyzstan
Chubak Kaparov
State Expertise Department of the Gosstroy KR
Kyrgyzstan
Ermek Seyitov
State Expertise Department of the Gosstroy KR
Kyrgyzstan
Eric Beisheev
State Expertise Department of the Gosstroy KR
Kyrgyzstan
Azamat Izrekov
State Expertise Department of the Gosstroy KR
Kyrgyzstan
Ulan Askeev
State Expertise Department of the Gosstroy KR
Kyrgyzstan
Zhanybek Mamatov
KSUCTA n.a. N.Isanov
Kyrgyzstan
Maksat Sadykov
IntUIT and KSUCTA n.a. N.Isanov
Kyrgyzstan
Akbermet Matyeva
IntUIT
Kyrgyzstan
Sodikjon Melibaev
IntUIT and Ltd. "Azat" house building factory
Kyrgyzstan
Turatbek Kasymov
IntUIT
Kyrgyzstan
Askhat Abdykadyrov
KARKAS KG
Kyrgyzstan
Emil Kyshtobaev
OJSC "Promproekt" (Design Institute)
Kyrgyzstan
Nikolai Pokusaev
OJSC "Promproekt" (Design Institute)
Kyrgyzstan
Vladimir Semenov
KRSU n.a. B.N.Elzin
Kyrgyzstan
Sultan Askarbekov
ARIS KR
Kyrgyzstan
Alla Astakhova
Ltd. "Eco-Servic" (Design Organization)
Kyrgyzstan
Arstanbek Duisheev
Institute of Earthquake proof-Construction and Engineering Design of the Gosstroy of the Kyrgyz Republic
Kyrgyzstan
Kanat Kanbolotov
Institute of Earthquake proof-Construction and Engineering Design of the Gosstroy of the Kyrgyz Republic
Kyrgyzstan
Abdijalil Kalykov
Institute of Earthquake proof-Construction and Engineering Design of the Gosstroy of the Kyrgyz Republic
Kyrgyzstan
Erkinay Mukanbek kyzy
IntUIT
Kyrgyzstan
Altynbek Ensebekov
KSUCTA n.a. N.Isanov
Kyrgyzstan
Elnura Turdazhieva
OshTU n.a M.M.Abyshev
Kyrgyzstan
Umetali Dzhusuev
OshTU n.a M.M.Abyshev
Kyrgyzstan
Adilzhan Marufyi
OshTU n.a M.M.Abyshev
Kyrgyzstan
Almaz Musuraliev
Institute of Earthquake proof-Construction and Engineering Design of the Gosstroy of the Kyrgyz Republic
Kyrgyzstan
Zhyldyz Tailyakova
Institute of Earthquake proof-Construction and Engineering Design of the Gosstroy of the Kyrgyz Republic
Kyrgyzstan
Taalaibek Mambetaliyev
JSC "Partner House", JSC "STEER"
Kyrgyzstan
Sagynbek Orunbaev
KyrCOLD, AUCA, CAIAG
Kyrgyzstan
Syrga Orunbayeva
Academic consortium IUK
Kyrgyzstan
Zhyldyz Bekbolotova
JSC "Archi-Lab"
Kyrgyzstan
Islam Koshaliev
JSC "Archi-Lab"
Kyrgyzstan
Urmatbek Mamytov
State Expertise Department of the Gosstroy KR
Kyrgyzstan
Aibek Stamaliev
State Expertise Department of the Gosstroy KR
Kyrgyzstan
Andrei Kondrashov
Eco-service
Kyrgyzstan

Students, master and PhD
Asem Asetova
KazGASA
Kazakhstan